Pětiletý projekt „INDIHU — Vývoj nástrojů a infrastruktury pro digital humanities“ byl řešen mezi lety 2016—2020. Na řešení projektu se podílela různorodá skupina pracovníků v humanitních vědách. Složení týmu bylo velmi pestré, což zásadním způsobem ovlivnilo výslednou podobu produktů, které jsou díky tomu využitelné napříč různými obory. Těžili jsme ze zázemí informační vědy, knihovnictví, nových médií, archeologie, etnografie, dějin umění, filozofie i bohemistiky.
„Zejména díky různorodému týmu a jeho zkušenostem z řady oborů vznikla unikátní softwarová řešení, která reflektují skutečné problémy vědců v humanitních vědách.“
Martin Lhoták, hlavní řešitel
Hlavním cílem projektu bylo vytvořit potřebné nástroje a infrastrukturu pro vědeckou práci v humanitních oborech, a to zejména v oblasti práce s digitálními zdroji a dokumenty. Zaměřili jsme se na zprostředkovní přístupu k digitalizovaným sbírkám (Index), podporu samotné vědecké práce (Mind a OCR) a na prezentaci vědeckých výsledků široké veřejnosti (Exhibition).
Projekt INDIHU s č. DG16P02B039 byl podpořen z programu MK ČR NAKI, programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity.